dolar

غرش دیجیتال چه بر سر اقتصاد آمریکا آورده است؟

VN:F [1.9.11_1134]
امتیاز:
۳ رای

 

فیس بوک، گوگل و اپل چه بر سر اقتصاد امریکا آورده اند؟

 

تک کرانچ اخیرا از دو استاد اقتصاد موسسه فناوری ماساچوست (MIT) به نام های Andrew McAfee و Eric Brynjolfsson   نویسنده های کتاب " مسابقه علیه ماشین ها: انقلاب دیجیتال چگونه به نوآوری سرعت بخشیده، تولید را به دست گرفته و استخدام و اقتصاد را به طرز برگشت ناپذیری دگرگون کرده است" (Race Against the Machine: How the Digital Revolution is Accelerating Innovation, Driving Productivity, and Irreversibly Transforming Employment and the Economy) در این باره سوال کرده است. پاسخ های آنها که توضیحات بیشتر را در کتاب مذکور میتوانید بخوانید، حتما شما را شگفت زده خواهد کرد.

 

 

 

 

باید نسبت به نتایج جهش تکنولوژی خصوصا در آینده شک داشت چرا که این نتایج از هم اکنون نیز پیداست. انقلاب دیجیتال قادر به اشتغال زایی برای افراد کم سوادتر نیست! 

با اینکه کاربران و خریداران، انقلاب شبکه های اجتماعی و آی پد اپل را تحسین میکنند و به درستی عقیده دارند این گونه محصولات میزان وحشتناکی از ثروت را تولید کرده است و بازدهی کارگران را بیشتر کرده است، اما این ابداعات دیجیتال در حقیقت به اقتصاد سطح میانه آسیب میزند و بدون ترمز رشد میکند!  

 

Brynjolfsson بیشتر توضیح میدهد:

"تکنولوژی پول ساز است. اوضاع مالی را بهبود میبخشد، اما!… در ده-بیست سال گذشته تعدادی برنده اصلی وجود داشته است، میلیونر ها! به معنای واقعی کلمه ۱% افرادی که کارشان را افسانه ای انجام داده اند. اما در طرف مقابل ۹۹% دیگر و در اصل ۵۰% پایین تر را با رکود مواجه ساخت. و برای برخی دیگر نیز حتی بدتر از این رخ داده است."

 

Brynjolfsson عقیده دارد جهش دیجیتال نتایج جالبی به همراه نداشته است. این جهش باعث کاهش مشاغل، خصوصا مشاغل سطح میانه ای که مربوط به صنایع مربوط هستند شده است. و بر خلاف انقلاب صنعتی که کشاورزی به هدف تولید انبود کنار گذاشته شد، جهش تکنولوژیکی به صورت مجازی تمام بخش های اقتصاد را یکی یکی حذف کرده است! که نتایج آن را اکثر امریکایی ها هم اکنون احساس میکنند! توزیع ناعادلانه ثروت و بیکاری.

 

اما راه حل چیست؟

Brynjolfsson در این باره عقیده دارد راه حل اصلی کارآفرینی و مهارت دادن در زمینه های مربوطه به افراد است تا در دنیای دیجیتال موفق شوند. 

 

Share

*