supermassive

سیاهچاله ای با جرم ۱۰ میلیارد برابری خورشید

VN:F [1.9.11_1134]
امتیاز:
۱ رای

هر روز در خبرها می شنویم که سفر به فضا ارزانتر شده است و شرکتهای جدیدی هر روز امکان مسافرت اشخاص عادی به فضا را امکان پذیر می کنند. شاید روزی سفر به فضا و سایر کرات یا کهکشانها به فکر شما هم بیافتد و تصمیم به مسافرت فضایی بگیرید. اگر چنین تصمیم گرفتید بهتر است دو کهکشان NGC 3842 و NGC 4889 را از لیست خود خط بزنید.

اخیرا یک تیم بین المللی از ستاره شناسان کشف کرده اند که بزرگترین سیاهچاله های جهان که به تازگی کشف شده اند در مرکز دو کهکشان NGC 3842 و NGC 48 قرار دارند و فاصله آنها در حدود ۳۲۰ میلیون سال نوری از زمین می باشد. جرم هر یک از این سایاهچاله ها حداقل ۱۰ میلیارد برابر جرم خورشید است.

 

 

آنچه سبب شگفتی ستاره شناسان شده است، نه تنها جرم بسیار زیاد سیاهچاله است بلکه اختروشی است که معمولا سیاهچاله ها را فرا می گیرد. اختروشها نورانیترین، قدرتمندترین و پرانرژیترین اجسام در جهان محسوب می شوند و معمولا در مرکز کهکشانهای جوانی چون NGC 4261 و  3C 273 (نورانی ترین کهکشانی که از زمین قابل دیدن است)  و احتمالا کهکشان راه شیری خودمان یافت می شوند.

 

 

معمولا در مرکز یک کهکشان جوان نوعی، یک سیاهچاله کوچک قرار دارد که توسط اختروشی احاطه شده است و این اختروش انرژی خود را از سیاهچاله می گیرد. سیاهچاله گرانش بسیار قوی دارد به طوری که نور هم نمی تواند فرار کند و به داخل سیاهچاله کشیده می شود.

قبل از این ۶۳ سیاهچاله عظیم کشف شده بودند که بزرگترین آنها جرمی معادل ۶٫۳ جرم خورشید داشت.

Share
  • thanks my freains, it’s very very interesting ………thank you
    by

*
سایر نوشته های علمی (15 از 17 مقاله)
entrepreneur