rightel

رایتل اپراتور سوم تلفن همراه

VN:F [1.9.11_1134]
امتیاز:
۶ رای

پس از سالها انتظار سرانجام اپراتور سوم تلفن همراه شروع به کار کرد. اگر بخواهم به نوشتن ماجراهای طول و دراز رایتل بپردازم حتما شما هم خسته خواهید و این مطلب را تا انتها نخواهید خواند. چراکه اپراتور سوم تلفن همراه سالها پیش قرار بود راه اندازی شود و بارها شروع فعالیت آن به تاخیر افتاده است. در این راه شرکتهای داخلی و خارجی فراوانی آمده اند و رفته اند اما سرانجام رایتل اپراتور سوم شد.

اولین شرکت قدرتمندی که اعلام آمادگی کرد مگافون روسیه بود که با سر و صدای زیادی در تهران دفتر افتتاح کرد و آمادگی خود را اعلام کرد اما پس از چند روزی دفتر خود را تعطیل کرده و به دلیل بحران مالی جهانی از حضور در ایران منصرف شد. البته شرکتهای دیگری نیز آمدند و رفتند اما سرانجام کار به دست یک شرکت ایرانی افتاد و اپراتور سوم رایتل نام گرفت. بهتر است گذشته را فراموش کرده و از این پس رایتل و فعالیتهایش را زیر نظر بگیریم تا ببینیم به کجا می رسد.

هم اکنون که این مطلب را می نویسم هیچ سیم کارتی توسط رایتل عرضه نشده است و در مرحله پیش ثبت نام می باشد. کاربران می توانند در سایت رایتل ثبت نام نمایند تا تا در زمان واگذاری در اولویت قرار بگیرند. البته طبق اعلام رایتل هیچ کس حق ثبت نام بیشتر از یک بار را ندارد.

پیش ثبت نام

این روزها نه تنها در هیچ جای جهان بلکه در ایران هم پیش ثبت نام تلفن همراه رایج نیست. روزگاری کاربران در ایران ماهها برای دریافت سیم کارت منتظر می ماندند و گاها این زمان به بیش از یک سال هم می رسید اما این روزها کافیست ۵ هزار تومان در جیبتان پول باشد تا بتوانید دو سیم کارت ایرانسل خریداری نمایید.

رایتل آمد اما دیر آمد. در بازاری که هر کس چند سیم کارت در جیب خود دارد و خدماتی چون اینترنت، پیام کوتاه و پیام چند رسانه ای توسط چیز جدید نیست رایتل وارد شده است. اپراتور سومی که قرار است خدمات نسل سوم را بر بستر تلفن همراه عرضه نماید اما با محدودیت سرعت اینترنت مواجه است. اگر شما نیاز به اینترنت  در تلفن همراهتان دارید می توانید از خدمات همراه اول و ایرانسل بهره ببرید. شبکه گسترده تری دارند و امکان استفاده از خدماتشان در اغلب نقاط کشور فراهم است. حال چرا باد به سراغ رایتل رفت!

نسل سوم تلفن همراه قرار است امکان برقرای تماسهای تصویری و اینترنت پر سرعت را برای کاربران فراهم نماید. اینترنت پر سرعت که در ایران به معنای سرعت ۱۲۸ کیلو بیت بر ثانیه است و رسما خدمات نسل سوم تلفن همراه معنایی ندارد. می ماند برقرای ارتباط تصویری که آن هم نیاز به اینترنت پر سرعت دارد. در تستی که در جمع خبرنگاران در دفتر رایتل و با استفاده از اینترنت ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه انجام شد، مشکلات زیادی در ارتباط تصویری وجود داشت و به می توان گفت که امکان پذیر نبود. حال تصور نمایید با اینترنت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه بخواهید ارتباط تصویری داشته باشید!

کاربران خانگی و غیر خانگی

اگر شما بخواهید از طریق تلفن ثابت از اینترنت پر سرعت استفاده نمایید واژه کاربر خانگی معنا دارد. اگر در خانه بخواهید از اینترنت استفاده کنید، کاربر خانگی هستید و محدودیت سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه دارید. اما اگر برای محل کارتان اینترنت تهیه نمایید می توانید تا ۲ مگابیت اینترنت داشتهخ باشید که البته قیمت بالایی هم دارد.

من هرچه فکر می کنم تعبیر و مصداقی برای کاربر خانگی تلفن همراه و کاربر غیر خانگی تلفن همراه پیدا نمی کنم. کسانی که تلفن همراه دارند از ان برای استفاده برای تماسهای کاری و شخصی استفاده می کنند مگر این که محصل یا بیکار باشند و فقط استفاده شخصی داشته باشند. البته در زمانها قدیم برخی از ادارات تلفن همراه در اختیار کارمندانشان قرار می دادند که آن هم دیگر مرسوم نیست.

من هیچ تصوری از اینکه رایتل طبق چه ملاکی کاربران را به خانگی و غیر خانگی تقسیم خواهد کرد ندارم. تلفن همراه همان طور که از نامش پیداست، همراه است و به سادگی می توان آن را در هرجایی استفاده نمود. اگر شما به اینترنت با سرعت بالاتر از ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه نیاز دارید و شغلی هم ندارید کافی است خطی به نام پدرتان خریداری کنید و به عنوان کاربر غیر خانگی از خدمات بهره ببرید. البته ممکن است پدر شما هم کاربر غیر خانگی محسوب نشود!

تعرفه

برای اپراتوری که حتی یک کاربر ندارد، جذب کاربر از اهمیت بالایی برخوردار است و هر چه این مهم با سرعت و شتاب بیشتری رخ دهد، سود بیشتری کسب خواهد شد.

رایتل هیچ خدمات قابل استفاده جدیدی ارائه نمی دهد و تنها با یک شگرد می تواند مشتری جذب کند و آن هه قیمت است. حال باید دید در این زمینه رایتل چیزی برای گفتن دارد یا نه.

 قیمت سیم کارتهای رایتل ۱۲۰ و ۲۰ هزار تومان اعلام شده است که ۱۲۰ هزار برای سیم کارت دائمی و ۲۰ هزار تومان برای سیم کارت اعتباری و دیتا است. تا اینجا که هزینه خرید یک سیم کارت بیشتر از خرید ان از سایر اپراتورها می باشد البته منظورم سیم کارت اعتباری است و گمان نمی کنم کسی یک رایتل دائمی بخرد تا بفهمد خوب است یا نه.

اما تعرفه های استفاده از خط به چه صورت است؟

پیام و تماس صوتی

در جدول زیر نرخ هزینه تماسهای صوتی و پیام رایتل آمده است. بهتر است خودتان قضاوت کنید.

نام خدمت تعرفه توضیحات
تماس صوتی درون شبکه ۵۵۵ ریال/ دقیقه رایتل به رایتل
بیرون شبکه ۶۲۵ ریال/ دقیقه رایتل به سایر اپراتورهای کشور و تلفن ثابت
پیامک فارسی ۱۰۵ ریال/ پیامک یکسان برای رایتل به رایتل یا سایر اپراتورهای کشور
انگلیسی ۱۹۵ ریال/ پیامک
پیام چند رسانه ای ۴۰۰ ریال/ پیام چندرسانه ای رایتل به رایتل

با اینکه هزینه ها کمی کمتر از هزینه های اعتباری ایرانسل است اما باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که هنوز کسی رایتل ندارد و دوستان شما از خدمات سایر اپراتورها استفاده می کنند. به عنوان مثال هزینه تماس از رایتل با ایرانسل برابر با هزینه تماس از ایرانسل به ایرانسل است. ارسال پیام کوتاه هم گرانتر از ایرانسل است البته از همراه اول ارزانتر است. پس به چه دلیلی باید یک سیم کارت جدید خرید؟!

اینترنت

در جداول زیر نرخ استفاده از اینترنت رایتل به صورت کیلوبایتی و یا مدت دار با محدودیت حجمی آمده است.

نام  خدمت

تعرفه (ریال)

مبنای محاسبه

توضیحات

اینترنت پرسرعت (HSPA+)

اوج مصرف

۲

کیلوبایت

۷ صبح تا ۱۱ شب

کاهش مصرف

۱

کیلو بایت

۱۱ شب تا  ۷ صبح

بسته های ویژه اینترنت خانگی

توضیحات

قیمت

(ریال)

مشخصات محصول

کد محصول

دوره زمانی

حجم ترافیک (گیگا بایت)

پهنای باند

(کیلو بیت بر ثانیه)

این بسته قابل ارائه به کاربران خانگی است

۱,۴۰۰,۰۰۰

۳ماهه

۹

۱۲۸

RTL 128-3-9D

بسته های ویژه اینترنت غیر خانگی

توضیحات

قیمت

(ریال)

مشخصات محصول

کد محصول

دوره زمانی

حجم ترافیک

(گیگا بایت)

پهنای باند

(مگابیت بر ثانیه)

حسب مقررات این بسته ها به کاربران غیرخانگی ارائه می گردد

۲,۶۰۰,۰۰۰

۳ماهه

۱۵

۱

RTL 1024-3-15D

3,650,000

3ماهه

۲۰

۲

RTL 2048-3-20D

4,850,000

3ماهه

۳۰

۳

RTL 3072-3-30D

 

همانطور که مشاهده می نمایید هزینه استفاده از بسته های ماهانه اینترنت رایتل بسیار بالاتر از سایر اپراتورها می باشد. بسته ۱۲۸ کیلوبیتی رایتل با محدودیت ۹ گیگابایت که باید در مدت ۳ ماه استفاده شود، ۱۴۰ هزار تومان قیمت دارد یعنی چیزی در حدود ۴۷ هزار تومان برای هر ماه در حالی که همراه اول بسته های اینترنت ماهانه نامحدودش را با قیمت ۱۰ هزار تومان عرضه می نماید و ایرانسل نیز که این روزها بسته های ماهانه اش محدودیت حجمی دارد فقط ۱۰ هزار تومان است.

تماس تصویری

برقراری تماس تصویری فقط مختص اپراتور سوم است و امکان برقراری ارتباط با سایر اپراتورها برقرار نیست. و دلیل این امر هم عدم پشتیبانی سایر اپراتورها از خدمات نسل سوم تلفن همراه است. برقراری تماس تصویری برای هر دقیقه ۱۵۰ تومان هزینه در بر خواهد داشت. که البته با وجود محدودیت سرعت اینترنت امکان پذیر نیست و بهتر است فعلا از آن صرف نظر کنیم.

بسته های تشویقی

بهتر بود در ابتدای کار رایتل بسته های تشویقی جذابی در نظر می گرفت تا کاربران را وسوسه به انتخاب این اپراتور نماید. البته بسته هایی در نظر گرفته شده است ولی چندان جذاب نیست. به عنوان مثال با خرید سیم کارت دیتا رایتل تا پایان سال ۹۰ یک ماه فرصت خواهید داشت تا ۱۲۱ پیام کوتاه رایگان ارسال کرده و از ۲۲۱ مگابایت اینترنت رایگان استفاده کنید. برای سیم کارت دائمی هم هدیه ای در نظر گرفته شده است اما برای سیم کارت اعتباری خیر.

لازم به ذکر است که ایرانسل در ابتدای عرضه خدمات اینترنت، امکان استفاده کاملا رایگان از اینترنت را فراهم نموده بود. البته در آن زمان تعداد مشترکین ایرانسل بسیار کم بود، خدمات اینترنت در بسیاری از نقاط در دسترس نبود و کاربران آشنایی چندانی با نحوه استفاده از اینترنت از طریق تلفن همراه نداشتند.

حرف آخر

تا به اینجا من هیچ دلیلی برای خریدن سیم کارت رایتل پیدا نکرده ام. اگر رایتل حداقل برای یک سال اول کارش هزینه برقراری تماس به ویژه تماس با سایر اپراتورها را تا یک سوم کاهش دهد، پیام کوتاه و اینترنت را رایگان نماید، قیمت سیم کارتهایش را کاهش دهد و آنتن دهی قابل قبولی داشته باشد من یکی از سیم کارتهای رایتل را خواهم خرید وگرنه هیچ دلیل قانع کننده ای برای من وجود نخواهد داشت.

احتمالا سایر کاربران هم با من هم نظر خواهند بود و با شرایط فعلی هیچ توجیهی برای خرید سیم کارت رایتل ندارند و اگر رایتل اینگونه ادامه دهد رسیدن به کاربران چند میلیونی امکان پذیر نخواهد بود.

نکته: واگذاری سیم کارتهای رایتل در ۱۹ دی ۱۳۹۰ در کرج آغاز شده است.

Share
  • قصد ثبت نام جهت همراه سوم را دارم جگونه با ید انجام شود

  • با سلام خدمت شما دوستان عزیز اینجانب دارای مدرک کارشناسی حسابداری هستم ودر زمینه خدمات رسانی به مردم عزیز توانایی وبیان دارم که در این زمینه بازاریابی وخدمات انجام دهم واینکه اینجانب درخواست نمایندگی همراه سوم را دارم با تشکر از استان کهگیلویه وبویراحمد شهرستان یاسوج
    ۰۹۱۷۶۶۱۴۳۵۲
    ۰۹۳۷۶۹۳۹۴۹۲

  • باسلام وخسته نباشد اینجانب نماینده شرکت فنی ومهندسی فراز نقش کرمانشاهدرخواست نمایندگی همراه سوم رایتل رادرکرمانشاه دارم وبرای این امر نیاز به شرایط وفرم نمایندگی دارم وتقاضای همکاری دارم. شماره تماس ۰۹۱۸۹۹۳۹۷۷۰

*
سایر نوشته های اقتصادی, شرکتها (27 از 43 مقاله)
macbook-air-screen