2738344-image-of-self-confident-manager-during-a-working-conversation-with-woman

سخن گفتن با یک خانم باعث اختلال شناختی آقایان میشود!

VN:F [1.9.11_1134]
امتیاز: ۰
۲ رای

در فیلم ها و نمایش ها بسیاری تلاش برخی مردانی را مشاهده میکنیم که قصد دارند با یک خانم ارتباط کلامی برقرار کنند، اما اکثرا انتهای داستان به صورت ناخوشایندی برای آقایان تمام شده و مثلا برخی از آنها دست پاچه شده و یا کارهای عجیب و غریب میکنند! گویا مغزشان در آن زمان بد کار میکند، که واقعا هم همینطور است.

 

 

اخیرا چندین گروه تحقیقاتی در پی بررسی اختلالات شناختی مردان قبل و بعد از هم صحبت شدن با یک خانم هستند که نتایج کار آنها نیز جالب توجه است. در سال ۲۰۰۹ طی یک بررسی علمی ثابت شد عملکرد مغز مردان پس از هم کلامی با یک خانم به صورت محسوسی کاهش می یابد! اکنون با تحقیقات جدیدتر اوضاع بدتر شده و دانشمندان به این مهم پی برده اند حتی صرف پیش بینی هم کلامی با یک خانم هم میتواند روی مغز مردان موثر واقع شود. 

Sanne Nauts و همکارانش در دانشگاه  Radboud هلند، برای بررسی دقیق تر موضوع دو گروه از دانشجویان دانشگاه را مورد مطالعه قرار دادند. آنها برای این امر از دو تست استفاده کردند. آزمایش اول که آزمایش Stroop نام دارد (آزمایشی بسیاری معروف که سرعت محاسبه مغز تست شونده را مورد بررسی قرار میدهد، به عنوان مثال چندین صفحه رنگی با واژه دیگر رنگ نوشته شده روی آن (مثلا صفحه آبی و واژه قرمز) را جلوی شما میگذارند، و سپس از شما میخواهند سریعا واژه را به زبان آورده و نام رنگ صفحه را نیز بگویید) از افراد تحت مطالعه گرفته شد تا عملکرد مغز آنها به صورت عادی بررسی شود.

پس از تکمیل تست Stroop و به عنوان آزمایش دوم، از دانشجویان خواسته شد در جلوی وب کم نشسته و اعداد ریاضی را با صدای بلند بخوانند. به آنها گفته شد شخصی در آن سوی وب کم شما را مشاهده میکند اما اطلاعات دیگری به جز اسم طرف مقابل به آنها در این باره داده نشد. پس از انجام این آزمایش از دانشجویان خواسته شد دوباره تست Stroop را انجام دهند. اما نتایج چیست؟

خانم ها در تست Stroop دوم هیچ فرقی نداشتند. اما دانشجویان پسری که فکر میکردند دختری در طرف مقابل وب کم نشسته است، کاهش محسوسی در عملکرد مغزشان در آزمایش دوم Stroop نشان دادند!!

گفتنی است گروه Nauts نتیجه میگیرد مردان در جاهایی که حتی امکان تماس کلامی کوچکی نیز با جنس مخالف خود دارند، با اختلالات شناختی و کاهش عملکرد مغزی روبرو میشوند. البته این تست روی دانشجویانی انجام شده است که جوان هستند و گرایش قوی تری به جنس مخالف خود دارند و این مهم نیز بی اثر نیست.

Share

*
سایر نوشته های علمی (3 از 17 مقاله)
42-19662686